Przejdź do treści

Filmy dokumentalne, które warto obejrzeć

  • przez

Produkcje dokumentalne nie cieszą się taką popularnością jak szeroko promowane w mediach filmy fabularne, ale zdecydowanie warto śledzić kolejne pozycje, które pojawiają się na rynku głównie z tego względu, że wyjaśniają one pewne zjawiska, wskazują na ich przyczyny i są ważnym źródłem wiedzy. Sprawdź, które filmy dokumentalne zdecydowanie warto obejrzeć.

Filmy dokumentalne – produkcje godne uwagi

Tematyka takich materiałów jest przeróżna, natomiast zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się te, które odpowiadają na pytania, na które dotąd odpowiedzi nie znaleziono. Uwagę zwracają  filmy, które rozwikłały pewne zagadki lub w których dokonano zaskakującego odkrycia. Co więcej, takie produkcje również mogą generować dochody liczone w setkach milionów dolarów. Pojawiają się w nich cenieni aktorzy, ale zatrudnienie znajdzie się również dla amatorów i mniej znanych artystów. Takie oferty pojawiają się na GoWork.

„Michael Jackson’s This Is It”

Śmierć Michaela Jacksona, który odszedł w wieku 50 lat, zszokowała miliony fanów, które król muzyki pop zgromadził przez lata swojej kariery. Jego koncerty były niesamowite, a piosenki znane na całym świecie. Jackson zawsze robił wielkie show. Jego popularność i zagadkowa śmierć spowodowały, że nakręcono film dokumentalny, który przedstawiał jego jakże skomplikowane życie. Produkcja zarobiła około 252 mln dolarów. Obraz pokazał relacje Michaela z rodziną oraz związki, podjęto również temat zmiany koloru skóry i nie tylko. Pojawiło się wiele wypowiedzi osób z jego otoczenia. Jackson zmarł na 3 tygodnie przed planowaną dużą trasą koncertową. Podczas przygotowań do niej kręcono materiał, z którego później przygotowano film.

„Wyznania mordercy”

Produkcje opowiadające o przerażających czynach i motywach osób, które ich dokonały to kolejna tematyka, którą interesują się odbiorcy filmów dokumentalnych. Jedną z nich są „Wyznania mordercy”, historia Richarda Kuklińskiego. To zabójca, który odebrał życie około 200 osobom. Jedną z największych ciekawostek filmu jest zaprezentowanie rozmowy zbrodniarza z psychiatrą. Człowiek ten z jednej strony zabijał na zlecenie, a z drugiej prowadził normalne życie rodzinne. Nie jest to nowa produkcja – pojawiła się w 2003 roku, ale w dalszym ciągu szokuje. Prezentuje obraz jednostki pozbawionej uczuć i jednocześnie zmusza do udzielenia odpowiedzi na wiele pytań: jacy jesteśmy, kiedy się rodzimy – dobrzy czy źli? Czy to życie powoduje, że człowiek jest w stanie dopuścić się niemoralnych czynów?

„Wielki Kanion Kolorado: Ukryte sekrety”

Kolejna produkcja przedstawia historię kultury Indian Anasazi w rejonach Wielkiego Kanionu. Ten film dokumentalny ujmuje przede wszystkim prezentowanym pięknem powierzchni Stanów Zjednoczonych. Ujęcia robią wrażenie, a może to być zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że materiał powstał w 1984 roku. Choć trwa on zaledwie 34 minuty, to zapada w pamięć. Co ciekawe, obraz odniósł sukces finansowy, gdyż zarobił blisko 240 mln dolarów!

„Marsz pingwinów”

Film ten może się kojarzyć z animacją, która cieszyła się bardzo dużą popularnością na całym świecie, ale nie jest to dobry trop. Czy dokument, który opisuje coroczną drogę pingwinów cesarskich w poszukiwaniu partnera, może się okazać kasowym hitem? Owszem. Dzieło w reżyserii Luca Jacqueta zarobiło 133 mln dolarów i zostało nagrodzone Oscarem. Największy sukces produkcja z 2005 roku, której akcja dzieje się na Antarktyce, odniosła w kraju, który odpowiadał za jej powstanie – we Francji, natomiast w innych państwach film ten obejrzało w kinach około 20 mln widzów. Wersja z polskim tłumaczeniem pojawiła się w październiku 2005 roku.

„W jedności siła. Żołnierze Kompanii E”

Kolejne dzieło powinno zainteresować przede wszystkim fanów produkcji wojennych. Film, który wyreżyserował Mark Cowen pokazuje, jak wygląda wojna oczami jej uczestników. Kompania E to jednostka spadochronowa, którą utworzono z ochotników. Trafiali oni za linię wroga. Podczas powstawania tej produkcji, osoby za nią odpowiedzialne pojawiły się w 30. miastach amerykańskich i 10. europejskich, by porozmawiać z członkami Kompanii E – najsłynniejszej alianckiej jednostki spadochronowej podczas II wojny światowej. Mimo to grupa poniosła jednocześnie największe straty, biorąc pod uwagę wszystkie jednostki, które walczyły na froncie. Warto zwrócić uwagę na to, że w produkcję zaangażowały się gwiazdy światowego kina, m.in. Tom Hanks i Steven Spielberg.

„Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia”

Ten film powinien zainteresować tych, których pasjonuje kultura innych krajów. W Pakistanie około 1000 kobiet rocznie jest zabijanych ze względu na to, że oceniono ich zachowanie jako haniebnie. Główna bohaterka – Saba – przewiniła tym, że wyszła za mąż za mężczyznę, którego pokochała i zrobiła to potajemnie. Dziewczyna miała 18 lat i cudem udało się jej przeżyć. Zabić próbowali ją jej najbliżsi. Film opowiada nie tylko o tym, jak powracała do zdrowia, ale również jak walczyła o swoją godność i ukaranie oprawców. W Pakistanie takie przypadki są nagminne, a kraj ten od lat nie potrafi sobie poradzić z pociąganiem do odpowiedzialności oprawców. Dokument został nagrodzony Oscarem.

Filmy dokumenty to coś więcej niż rozrywka

Tego typu produkcje dotyczą różnych zagadnień. Jak wiadomo, hitowe filmy są także sukcesem finansowym. Tak naprawdę ciekawe obrazy mogą dotyczyć każdej tematyki, a często poruszane są w nich takie problemy, o których dotychczas nie powstały jeszcze żadne materiały. W Polsce również kręci się dokumenty – często poszukiwane są osoby, które wezmą w nich udział. Oferty pracy pojawiają się na: https://www.gowork.pl/praca/poznan;l