Przejdź do treści

Oświetlenie do jadalni – jakie lampy wybrać

Jadalnia to bardzo ważne miejsce w domu. Tutaj spędzamy czas wspólnie z rodziną i z przyjaciółmi. Tutaj też często pracujemy czy odrabiamy lekcje z dziećmi. Dlatego też ważne jest, by oświetlenie jadalni było nie tylko efektowne, ale też funkcjonalne. Mocne podczas pracy i nastrojowe w czasie kolacji ze znajomymi.

Jaki rodzaj lamp wybrać?

Najczęściej wybieranymi lampami do jadalni są modele wiszące oraz żyrandole, zawieszane tuż nad stołem. Jest to rozwiązanie, które pozwala na dobre oświetlenie stołu, a dodatkowo bardzo dobrze wygląda. Jak wybrać taką lampę nad stół? Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, a także na wielkość i kształt samego stołu.

W przestronnej jadalni możesz pozwolić sobie na większą lampę. Małe modele mogą „zginąć” w dużym pomieszczeniu. Jeśli jednak Twoja jadalnia jest małym, przytulnym pomieszczeniem, zdecyduj się na nieco mniejszą lampę. Duże modele mogłyby wyglądać niezbyt dobrze, a wręcz komicznie. W obu przypadkach ważne jest tutaj zachowanie umiaru.

Jeśli jadalnia jest połączona z salonem, pamiętaj o tym, by oświetlenie było spójne. Absolutnie nie namawiamy do montowania kompletów, ale wszystkie lampy powinny mieć jakiś wspólny pierwiastek, który będzie spajał całą aranżację: https://lumigo.pl/rodzaj/zyrandole/

Zwróć też uwagę na to, że jeśli w salonie lampy są bardzo wyraziste, w jadalni lepiej wybrać bardziej stonowany model i odwrotnie. Jeśli nad stołem zawiśnie duża, designerska lampa, do salonu wybierz modele nieco bardziej stonowane. Niech lampa zawieszona nad stołem pozostanie w centrum uwagi.

Lampa wisząca nie do wszystkich jadalni

Co prawda lampy wiszące wyglądają bardzo efektownie, ale potrafią też optycznie zmniejszyć pomieszczenie, dlatego nie są dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń małych i niskich. Taka lampa zawieszona w centralnym punkcie pomieszczenia niepotrzebnie podzieli optycznie przestrzeń i sprawi, że będzie się ona wydawała jeszcze mniejsza.

W takich przypadkach lepiej zdecydować się na elegancki i minimalistyczny plafon lub nieco bardziej dekoracyjną lampę sufitową. Model zawieszony tuż nad sufitem nie wpłynie negatywnie na wielkość wnętrza, a może wyglądać równie efektownie.

Jeśli zdecydujesz się na klasyczny plafon, uzupełnij go o dekoracyjny kinkiet lub lampę stołową ustawioną na kredensie czy stoliku kawowym. Dzięki temu oświetlenie nadal będzie stylową częścią dekoracji wnętrza.

Nie zapominaj o oświetleniu dodatkowym

W jadalni lampa zawieszona nad stołem stanowi bazę, którą warto uzupełnić o oświetlenie dodatkowe. To na jakie rodzaje lamp się zdecydujesz również, w dużej mierze, zależy od wielkości pomieszczenia.

Jeśli Twoja jadalnia jest niezbyt jasna – umiejscowiona z dala od okien lub w ciemnej części domu, w rogu postaw lampę podłogową. Takie rozwiązanie zawsze jest bardzo efektowne, a do tego też funkcjonalne. Lampa doskonale sprawdza się, kiedy potrzebujemy delikatnego, nastrojowego oświetlenie, szczególnie modele z ciemnymi abażurami. Poza tym doświetlając ciemny kąt pomieszczenia sprawiamy, że wydaje się ono dużo większe.

Nie możesz sobie pozwolić na lampę podłogową? Wybierz elegancką lampę stołową. Postaw ją na kredensie, w którym trzymasz zastawę lub na parapecie, jeśli stół umiejscowiony jest obok okna. Ona również doskonale sprawdzi się, jako oświetlenie budujące nastrój.

Pozostaje jeszcze coś dla miłośników kinkietów. Te warto wybrać, jeśli stół ustawiony jest blisko ściany. Dobrze dobrane kinkiety mogą nawet zastąpić lampę wiszącą nad stołem, ale mogą też stanowić ciekawą dekorację. Postaw na dekoracyjne modele, które w ciekawy sposób oświetlą ścianę, a Twoja jadalnia nabierze niepowtarzalnego charakteru.

O czym warto pamiętać oświetlając jadalnię?

Wybierając lampy kule pamiętaj o tym, że podczas kolacji nikt nie chciałby zostać oślepiony. Wybieraj modele z przysłoniętymi żarówkami. Lampy z mlecznymi dyfuzorami lub klosze otwarte ku górze.

https://lumigo.pl/rodzaj/lampy-kule-ball/

Pamiętaj też o odpowiedniej wysokości. Jeśli stół ma mniej niż 120 cm szerokości, lampa powinna być zawieszona ok. 50 -60 cm nad blatem. Jeśli stół jest większy, zamontuj oświetlenie nawet 90 cm nad nim, tak by cały blat był równomiernie oświetlony.

Jeśli Twój stół jest naprawdę duży, zrezygnuj z jednej lampy na rzecz kilka mniejszych, umieszczonych szeregowo lub na planie koła.

Decydujesz się na lampę zamontowaną nad stołem? Przemyśl to już na etapie projektu. Lampa zamontowana w nieodpowiednim miejscu nie będzie wyglądała tak efektownie, jak model dopasowany idealnie do ustawienia stołu.